Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna www.miskantus.fora.pl
Forum miskantus LUPUS SA
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak dobrze zebrać słomę? Baloty

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Zbiór mechaniczny miskantusa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:53, 04 Mar 2008    Temat postu: Jak dobrze zebrać słomę? Baloty

Różne możliwości zbioru

Zmechanizowanie zbioru zbóż polegające na wprowadzeniu kombajnów zbierających ziarno, a pozostawiających na polu słomę wymusiło potrzebę rozwiązania jej sprzątnięcia. Do zbioru i transportu słomy (także siana) w formie luźnej wykorzystywane były najczęściej przyczepy zbierające (zbieracze pokosów), a do odbioru i dalszego jej składowania niezbędne były stertniki, dmuchawy, zasobniki dozujące lub ładowarki. Metoda ta, pomimo możliwości zmechanizowania kolejnych zabiegów i niewielkich nakładów pracy ręcznej, była pracochłonna i kłopotliwa przy zadawaniu paszy. Dlatego też obecnie w Polsce dominuje zbiór słomy i siana w formie sprasowanej. Może być realizowany z wykorzystaniem pras wysokiego stopnia prasowania do "małej i dużej" kostki oraz pras zwijających. Zbiór słomy klasycznymi prasami dominuje w małych gospodarstwach. Zasadniczą wadą tej technologii jest konieczność poniesienia dużych nakładów pracy ręcznej na zebranie i zmagazynowanie balotów. Z kolei zbiór prasami wielkogabarytowymi (do "dużej kostki") zapewnia dużą wydajność, ale wymaga zastosowania wielu środków technicznych (ciągniki z ładowaczami czołowymi lub ładowarki teleskopowe, środki transportowe czy też drogie przyczepy specjalistyczne).

Dominuje zbiór prasą zwijającą

Najpowszechniej wykorzystywanymi aktualnie maszynami do zbioru słomy i siana w Polsce są prasy zwijające. Pierwsze prasy zwijające wyprodukowała firma Vermeer w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce produkcja pras zwijających została rozpoczęta pod koniec lat siedemdziesiątych przez FMR w Lublinie. Maszyny te szybko zyskały uznanie rolników z powodu wielu zalet: prosta konstrukcja, łatwy zbiór słomy i siana, niezawodność oraz mniejsze zużycie sznurka w porównaniu do pras tłokowych. Istotną zaletą tej metody jest możliwość pełnego zmechanizowania zbioru na każdym jego etapie w warunkach różnej wielkości gospodarstw. Większość gospodarstw dysponuje podstawowym sprzętem do załadunku, transportu i układania stert z bel cylindrycznych. W najmniejszych gospodarstwach, w których może brakować takiego wyposażenia, do zebrania bel z pola i ich transportu mogą być wykorzystywane bardzo tanie i praktyczne nośniki (T-376) zawieszane na TUZ ciągnika. W większych gospodarstwach najlepszym rozwiązaniem zapewniającym efektywne zebranie bel z pola będzie wykorzystanie wózków samozaładowczo-stertujących (T-150/1 i T-127). W metodzie tej zbiór, transport i składowanie jest możliwe do wykonania przez jedną osobę. Zaletą zwijania materiałów rolniczych w bele cylindryczne jest ich mniejsza wrażliwość na wpływ czynników atmosferycznych w okresie przechowywania na wolnym powietrzu w porównaniu do zbioru prasami tłokowymi. Jednak wadą tej metody zbioru, jest konieczność cyklicznego zatrzymywania się agregatu maszynowego po uformowaniu beli w celu owinięcia jej sznurkiem i wyładowania z komory zwijania. Proces ten wymaga około 12-krotnego obrócenia beli w komorze prasy, co jest czasochłonne i zmniejsza jej wydajność. W sytuacji niewystarczającego owinięcia bel sznurkiem, podczas załadunku, transportu i składowania tracą one swój pierwotny kształt - szczególnie na brzegach. Posiadają tendencję do jednostronnego lub obustronnego rozprężania się, co utrudnia ich układanie w sterty oraz przyczynia się do wzrostu strat. Podczas pobierania bel do wykorzystania, następuje dalsza ich deformacja w wyniku czego część materiału ulegała zgubieniu, powiększając straty oraz utrudniając utrzymanie czystości.

Siatka do obwiązywania

Rozwiązaniem, które pomogło wyeliminować powyższe problemy przy zbiorze słomy i pasz objętościowych prasami zwijającymi, było wprowadzenie na rynek na początku lat osiemdziesiątych XX wieku siatki do obwiązywania bel. Bardzo szybko okazało się, że zastosowanie siatki zrewolucjonizowało zbiór materiałów rolniczych prasami zwijającymi. Taki sposób obwiązywania bel okazał się znacznie bardziej skutecznym w porównaniu do sznurka, gdyż zapewniał dużo lepsze utrzymanie wysokiej jakości paszy w okresie przechowywania. Dlatego też po wprowadzeniu siatki w latach 1984/85 w Anglii, rozwiązanie to szybko zyskało popularność i wyparło obwiązywanie bel sznurkiem. Obecnie, siatka do obwiązywania bel cylindrycznych jest powszechnie stosowana w rolnictwie europejskim oraz światowym. Polecana jest przede wszystkim przy zbiorze słomy na cele energetyczne, gdyż zapewnia zachowanie cylindrycznego kształtu beli od momentu wyładowania z komory prasy zwijającej do chwili umieszczenia jej w palenisku pieca. Do najważniejszych zalet decydujących o szerokim wykorzystaniu siatki należą: szybsze obwiązanie beli siatką, obwiązanie siatką zapewnia zachowanie dobrego kształtu bel i łatwiejszy transport, krótszy cykl obwiązywania umożliwia wykonanie większej liczby bel w ciągu godziny, co zwiększa wydajności prasy, zmniejsza zużycie paliwa i nakłady robocizny, siatka znacznie lepiej chroni paszę przed deszczem, zmniejsza jej zamakanie i straty, pasza w całym okresie żywienia zachowuje lepszą jakość, siatka jest znacznie łatwiejsza do usunięcia z beli.

Zastosowanie siatki do obwiązywania bel okazało się szczególnie przydatne przy zbiorze prasami zwijającymi zielonek przewiędniętych na kiszonki. Początkowe problemy z jakością podczas kiszenia zielonek formowanych w bele i obwiązywanych sznurkiem zostały wyeliminowane po wprowadzeniu siatki. Dzięki jej stosowaniu, bele charakteryzują się "doskonałym kształtem".

Stosowanie siatki zamiast sznurka, podczas zbioru zielonek na kiszonkę, pozwoliło wyeliminować częste występowanie powietrznych przestrzeni w okolicach krawędzi bel podczas owijania, co sprzyja wzrostowi jakości produkowanych pasz. Ponadto przy zbiorze lucerny, jej twarde łodygi odstają od powierzchni beli i podczas owijania często przebijają folię. Zastosowanie siatki wyeliminuje ten problem i ograniczy tracony czas na uszczelnianie uszkodzonej powłoki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Zbiór mechaniczny miskantusa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin