Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna www.miskantus.fora.pl
Forum miskantus LUPUS SA
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zbiór

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Zbiór mechaniczny miskantusa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:52, 02 Mar 2008    Temat postu: Zbiór

Zbiór



Maksymalny plon miskanta uzyskuje się po zakończeniu wegetacji, lecz optymalny termin zbioru przypada na luty – marzec, kiedy zawartość suchej masy w roślinach wynosi ok. 70%. W niektórych zaleceniach proponowany jest termin zbiory jesienią, gdyż w okresie zimowym następuje obniżenie plonu suchej masy w wyniku straty części liści przez roślinę (szczególnie podczas silnych wiatrów). Zbiór wykonuje się mechanicznie w momencie, gdy rośliny są całkowicie zaschnięte. Najprostszym sposobem zbioru jest użycie kombajnu do zbioru kukurydzy na kiszonkę, który jednocześnie ładuje zebraną sieczkę na przyczepę. Zebraną ściętą masę dobrze jest sprasować w bele co pozwala znacznie obniżyć koszty transportu (masa usypowa rozdrobnionego na sieczkę miskanta jest mała 70 – 95 kg/mł). Do skoszenia miskanta olbrzymiego zalecane jest użycie kosiarki rotacyjnej z kondycjonerem, który pozwala połamać źdźbła trawy. Zabieg ten pozwala na znaczne obniżenie wilgotności słomy. Dość poważny problem w czasie zbioru mechanicznego stanowi niebezpieczeństwo uszkadzania podziemnych kłączy. Przy wyższej wilgotności gleby koła maszyn pracujących podczas zbioru mogą spowodować spadek plonów w roku następnym. Aby temu zapobiec zbiory należy przeprowadzić kiedy gleba jest zmarznięta.

Z trawy tej można produkować na potrzeby paliwowe: brykiety, pelety, benzynę, olej napędowy, gaz i ciekły wodór. Oprócz tego ze wzgłędu na wysoką zawartość celulozy i ligniny biomasa z miskanta stanowi również cenny surowiec wykorzystywany (głównie w Niemczech) do produkcji materiałów budowlanych (materiały izolacyjne, lekkie płyty ścienne i podłogowe, zamiennik azbestu), w przemyśle celulozowo – papierniczym (do produkcji opakowań, papieru technicznego, tektury) i w rolnictwie (np. ulegające biodegradacji doniczki i palety).


Źródło: “Czysta energia” 5/2004
Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych 1999 z.468
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Zbiór mechaniczny miskantusa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin