Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna www.miskantus.fora.pl
Forum miskantus LUPUS SA
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Możliwości wykorzystaniaRembowski Łukasz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Porównanie energetyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:00, 02 Mar 2008    Temat postu: Możliwości wykorzystaniaRembowski Łukasz

Miscanthus nie jest w Polsce jeszcze uprawiany na dużą skalę. Jednak ze względu na dużą produkcję biomasy, wielostronność jej wykorzystania oraz niskie nakłady na prowadzenie plantacji, można stwierdzić, że powierzchnia plantacji obsadzanych tymi gatunkami będzie wzrastać.
W Polsce funkcjonuje już wiele kotłowni, w których spalana jest słoma. W zasadzie nie ma istotnych przeszkód, aby spalać w nich biomasę uzyskaną z traw.

Własności fizykochemiczne miskantusa zbliżone do słomy powodują, że jego spalanie w kotłach przeznaczonych do spalania słomy nie nastręcza większych problemów. W porównaniu z węglem, temperatura zapłonu i całkowite spalanie i miskantusa, i słomy następuje przy niskich temperaturach.

Duża zawartość substancji lotnych oznacza, iż znaczna część właściwego spalania następuje w fazie gazowej, lotnej; dlatego też efektywne przeprowadzenie procesu spalania wymaga znacznie większej komory spalania, oraz dostarczenia dodatkowego powietrza do drugiej części paleniska, tzw. powietrza wtórnego.
Sieczka pozyskiwana z miskantusa zawiera mniej chloru i potasu niż słoma uzyskiwana z tradycyjnych upraw rolniczych. Dlatego jej zastosowanie zmniejsza groźbę korozji urządzeń w kotłowniach spalających paliwo mieszane (wspólne spalanie węgla i słomy) bądź samą słomę.


Rozdrobniony miskantus charakteryzuje się również większą wartością energetyczną i lepszą sypkością niż słoma zbóż. Według badań przeprowadzonych w Austrii 2,23 kg rozdrobnionego miskantusa o wilgotności 14% stanowi równowartość 1 l oleju opałowego. Wynika z tego, że z 1 ha plantacji (przy osiąganym plonie 20 ton suchej masy z ha) można uzyskać biomasą o równowartości 7 – 8 tysięcy litrów oleju opałowego. Na podstawie 4 – letnich badań i obserwacji stwierdzono, że do ogrzania powierzchni mieszkaniowej do 150 m2 potrzebnych jest pół hektara plantacji o wyżej wymienionych parametrach.

Biomasa tych roślin może być wykorzystywana nie tylko do spalania, ale także w procesie fermentacji metanowej (produkcja biogazu).

Dzięki dużej zawartości celulozy, introdukowane gatunki traw mogą być również wykorzystywane w przemyśle papierniczym, w budownictwie jako materiał izolacyjny i do wyrobu płyt wiórowych, a także w przemyśle chemicznym. Z racji mocnego systemu korzeniowego stosowane są jako rośliny przeciwerozyjne, a ze względu na intensywne pobieranie z gleby metali ciężkich przydatne są w rekultywacji terenów zdegradowanych.

Potencjalnymi odbiorcami energii wytworzonej w oparciu o biomasę miskanta mogą być również sami rolnicy, a szczególnie ta grupa, która prowadzi produkcję kwiaciarską i warzywniczą i dziś do ogrzewania szklarni i tuneli stosuje np. piece trocinowe. Wykorzystanie pól czasowo odłogowanych do produkcji miskanta na cele energetyczne może zapobiec w przyszłości ich całkowitemu wyłączeniu z produkcji polowej i stanowić naturalną ochronę przed ich stopniową degradacją.

Źródło:
dr inż. Anna Edyta Gutowska - MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku - drewno.pl
[link widoczny dla zalogowanych]
Anna Gumeniuk; Czym zebrać trawę słoniową?; Agromechanika 3/06
Wokół energetyki; Miskantus - trawa energetyczna; październik 2006;


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Porównanie energetyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin