Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna www.miskantus.fora.pl
Forum miskantus LUPUS SA
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przykłady nawozenia miskantusa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Nawożenie miskantusa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaronwoj
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:21, 04 Mar 2008    Temat postu: Przykłady nawozenia miskantusa

Przykład nr.1
Potrzeby nawożenia azotowego wzrastają w trzecim roku uprawy.
Dawki nawozów mineralnych dla trawy słoniowej wahają się w granicach:
60-90 kg N/ha
30-40 kg P2O5/ha
120-150 kg K2O/ha.
Nawożenie azotowe stosuje się na przełomie kwietnia i maja po ruszeniu wegetacji, a fosfor i potas jesienią lub wiosną. Na przełomie jesieni i zimy można stosować na plantacji trawy słoniowej płynny nawóz organiczny w postaci gnojowicy w maksymalnej ilości 30 m3/ha, co odpowiada 180 kg N, 75 kg P2O5, 150 kg K2O i 30 kg MgO.
Dawka ta może całkowicie zastąpić nawożenie mineralne.

Przykład nr.2
Miskant olbrzymi nie jest gatunkiem bardzo wymagającym w odniesieniu do zaopatrzenia gleby w składniki mineralne. Jeśli w gospodarstwie wykonywano analizy chemiczne i wskazują one na wysoką lub bardzo wysoką zasobność gleby w potas i fosfor to wówczas jesienią można całkowicie zrezygnować z nawożenia mineralnego tymi składnikami. Taką decyzję można również podjąć na stanowiskach słabszych, pod warunkiem że nie oczekujemy uzyskania maksymalnych plonów i uprawę traktujemy jako niskonakładową.
W przeciwnym wypadku wskazane jest zastosowanie jesienią 30-90 kg P2O5 i 80-120 kg K2O, w zależności od zasobności stanowiska.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że miskant korzystnie reaguje na wiosenne nawożenie azotem, szczególnie w pierwszym roku uprawy. Dobre zaopatrzenie roślin w azot warunkuje ich szybki wzrost i rozwój, a także prawidłowe wykształcanie podziemnych kłączy (rhizomów), co z kolei ma istotny wpływ na stopień przezimowania i obsadę roślin w kolejnym roku uprawy. Jest to szczególnie ważne, jeśli materiałem sadzonkowym są rośliny wyhodowane metodą kultur „in vitro”. Stąd też wiosenną dawkę, przed sadzeniem roślin, w wysokości około 100 kg N•ha-1 przyjmuje się najczęściej jako optymalną w pierwszym roku uprawy 1). W kolejnych latach prowadzenia plantacji miskanta wraz z rozrastaniem się pojedynczych roślin (współczynnik krzewienia 8-12) można dawkę azotu stopniowo zwiększać do 150-180 kg na 1 ha 9) lub w celu ograniczenia nakładów pozostać na dotychczasowym poziomie 100 kg N•ha-1. Nawożenie potasowo-fosforowe nie jest konieczne w kolejnych latach uprawy miskanta, jeśli zdecydujemy się na zbiór biomasy w terminie wiosennym. Wówczas to w okresie spoczynku zimowego obłamane przez wiatr i działanie mrozu blaszki liściowe i część wierzchołków roślin, będą stanowiły naturalne źródło zaopatrzenia miskanta w te składniki pokarmowe w kolejnych okresach wegetacyjnych. Z kolei w przypadku dokonywania zbioru biomasy w terminie jesiennym, warto okresowo wykonywać analizy zasobności gleby i w przypadku stwierdzenia niskich lub bardzo niskich wartości zastosować nawożenie potasem i fosforem interwencyjnie.

Przykład nr.3
Na przygotowanie stanowiska warto wówczas przeznaczyć co najmniej cały sezon wegetacyjny poprzedzający założenie plantacji. Prace należy rozpocząć od usunięcia wraz z korzeniami samosiejek drzew i krzewów oraz skoszenia i zgrabienia pędów pozostałych gatunków roślin. Do zwalczenia odrastających chwastów powinien zostać zastosowany odpowiedni nalistny herbicyd totalny, np.: Roundup, Klinik, Kosmik lub Avans, stosowane w dawce 3-5 l/ha, w zależności od stopnia zachwaszczenia. W kilka tygodni po oprysku, martwą roślinność należy rozdrobnić (talerzowanie) i zaorać. Zaleca się dodatkowo wysiew roślin motylkowatych, które pod koniec sezonu wegetacyjnego powinny zostać zaorane na głębokość 35-40 cm. W razie niskiego pH gleby (poniżej 5,5) przed orką należy zastosować wapnowanie. Przed sadzeniem miskanta olbrzymiego, na wiosnę następnego roku, pole starannie wyrównujemy stosując bronę lub glebogryzarkę. Na polach użytkowanych rolniczo powyższe zabiegi nie są konieczne i ograniczają się do standardowej uprawy jesienno-wiosennej, tak jak pod inne rośliny rolnicze: zboża, oleiste lub okopowe.
Najwyższe plony osiągane są na żyznych glebach III-IV klasy bonitacyjnej, o odczynie pH od 5,5 do 7,5, z niskim poziomem wód gruntowych. Rośliny pozytywnie reagują na nawożenie NPK (wiosną, po ruszeniu wegetacji), w dawce czystego składnika odpowiednio: 60-90, 30-50 i 120-150 kg/ha.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.miskantus.fora.pl Strona Główna -> Nawożenie miskantusa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin