Autor Wiadomość
jaronwoj
PostWysłany: Sob 23:29, 08 Mar 2008    Temat postu: Chiny działają w sektorze biopaliw i mają osiągnięcia

Jak Chiny działają w sektorze biopaliw i mają osiągnięcia - a co jest hamulcem dla polskiej biomasy i ograniczaniu polskiej gospodarki administracyjnymi limitami CO2

Sprowokowany cytatem podejmuje trudny temat Chiny i biopaliwa

Wzrost dochodów Chińczyków spowodował, że o ile ceny w Kraju Środka wzrosły w ciągu roku przeciętnie o 6,5 proc., o tyle ceny żywności w samym sierpniu skoczyły o 18,2 procent. Olbrzymi popyt z tych krajów w połączeniu z realokacją produkcji żywności w kierunku upraw substytuujących ropę naftową powoduje, że obecnie w niektórych państwach ceny pszenicy i mleka są najwyższe w historii, ryżu i kawy rekordowe od dziesięcioleci, a ceny mięsa wyższe o 50 procent.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20071103&id=po51.txt



CHINY PRZECIWNE ZGODNE Z PROTESTEM ONZ

Chiny odkładają w czasie produkcję biopaliw ze zbóż i innych roślin. Zalecają producentom przerzucenie się na uprawy dotąd mniej popularne w Chinach, np. sorgo czy manioku.

Chiny, by zmniejszyć swoją zależność od ropy naftowej z importu, promują produkcję etanolu, ale jednocześnie martwią się, że popyt na surowiec roślinny wywinduje ceny żywności i zwiększy zapotrzebowanie na skąpe zasoby ziemi uprawnej. Rząd chiński, który stara się uniknąć zajmowania ziemi ornej, konsumpcji dużych ilości zbóż i szkód dla środowiska w rozwoju energii odnawialnej, zamierza zwrócić się do producentów, aby przeszli na uprawy manioku i sorgo.

Źródło TVN Materiał dodatkowy

By zmniejszyć zależność od importowanej ropy i zwiększyć zarobki milionów rolników, Chiny planują potroić krajową produkcję etanolu. Od 1997 roku Chiny nie są samowystarczalne żywnościowo i stały się importerem netto zbóż. Liu Qun z Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, głównego aparatu planowania w Chinach, oświadczył, że produkcja etanolu powinna osiągnąć 3 miliony ton do roku 2010, podczas gdy w zeszłym roku produkcja biopaliwa wyniosła 1mln ton. Dodał, że bioetanol powinien zaspokoić 5% zapotrzebowania na benzynę, co oznacza wzrost o 250%. Zapewnił, że rząd nadal będzie wspierał tę gałąź poprzez dofinansowanie czy ulgi podatkowe.
Dziś Chiny są w posiadaniu czterech fabryk etanolu, wszystkich dofinansowanych przez państwo, a ich łączna produkcja osiąga 1,02 milionów ton. Pekin dopłaca do każdej tony etanolu około 1,300 yuanów (niewiele ponad 163 dolary). Do produkcji etanolu fabryki używają kukurydzy i zbóż. Później etanol mieszany jest z benzyną i rozprowadzany w 9 prowincjach. Liu zapewnił, że Pekin będzie zachęcał do produkcji bioetanolu z pruduktów nieżywnościowych. "Rząd będzie wspierał produkcję bioetanolu, jednak nie powinno dziać się to kosztem ziemi produkującej zboża". "Ziarna będą substratem do produkcji etanolu tylko wtedy, gdy nie będzie to wpływało negatywnie na ich podaż". Yu Xubo, wiceszef COFCO, państwowej firmy zajmującej się obrotem zbożem, powiedział, że będzie się starał otworzyć kolejne fabryki etanolu nieopartego na zbożach w pięciu prowincjach. "Przemysł biopaliw zwiększy gwałtownie sprzedaż produktów rolnych i zwiększy zarobki rolników, którzy dziś stanowią do 80% ludności kraju". Grupa Tianguan, jeden z czterech producentów etanolu, sponsorowanych przez rząd, zapewnia, że tego roku rozpocznie budowę jednej z pięciu nowych fabryk. Do produkcji paliwa używać będzie ryżu.

http://forum.oilpeak.pl/about546.html




Chińsko-amerykańska produkcja biopaliw


Chiny i USA prowadzą rozmowy dotyczące nawiązania współpracy przy produkcji biopaliw. Chiny zainteresowane są wykorzystaniem do niej surowców nie będących zbożami, np. manioku. Dotychczas produkcję biopaliw w Chinach ograniczała obawa o zachowanie samowystarczalności w produkcji żywności. Obecnie jednak planuje się, że w 2020 r. biopaliwa będą stanowiły 14% paliw zużywanych w Chinach. Traktuje się je jako środek służący do poniesienia poziomu życia na wsi, poprawienia energetycznego bezpieczeństwa kraju, zmniejszenia zależności od paliw tradycyjnych i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W 2005 r. w Chinach wytwarzano 920 tys. ton etanolu (odwodniony spirytus etylowy) i 100-200 tys. ton biodiesela (ester metylowy). Planuje się, że w 2010 r. produkcja etanolu osiągnie 4 mln ton, a biodiesela - 2 mln ton. W październiku br. ma zostać otwarty zakład produkujący etanol z kassawa (mączka z manioku); jego początkowa moc produkcyjna wyniesie 110 tys. ton, a końcowa - 1 mln ton. Produkcja kassawa w Chinach obecnie wynosi 7,5 mln ton, ale planuje się jej wzrost do 21 mln ton.
(Agra Europe 2007, nr 2262, s. N/1)



Chiny przedstawiły własny projekt walki z globalnym ociepleniem

Z zastrzeżeniem jednak, że nie będzie on zakładać zgody na wprowadzenie konkretnych kwot ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych gazów. Chiny są obecnie drugim co do wielkości światowym emitentem szkodliwych gazów. Chodzi przede wszystkim o CO2. Przedstawiony program zakłada podjęcie przez władze chińskie serii działań w kierunku ograniczenia emisji - w tym takich jak ograniczenie zużycia energii, akcje zalesiania oraz wprowadzanie tzw. zielonych technologii. Program ten jednak w żadnym stopniu nie może być realizowany kosztem rozwoju gospodarczego Chin. Pekin twierdzi że Chiny są krajem ubogim i rozwijającym się - stąd "byłoby nieuczciwe narzucanie im jakichkolwiek kwot emisji gazów do atmosfery, podobnych do uzgodnionych już przez bogate, rozwinięte kraje zgodnie z protokołem z Kioto".

http://www.ekoenergia.pl/index.php?id_akt=209&plik=Chiny_CO2_a_globalne_ocieplenie.html



Miskantus olbrzymi rodem z Chin

Ten gatunek trawy trzcinowatej sprowadzono do Europy z terenów Chin w roku 1932, wkrótce zyskał sobie miano "europejskiego bambusa". Nie ma wysokich wymagań, może być uprawiany na glebach V i VI klasy. Jest zalecany do uprawy na terenach skażonych metalami ciężkimi (np. na poboczach autostrad) oraz na gruntach odłogowanych i porolnych. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest wyjątkowo wydajny proces fotosyntezy, dzięki czemu przyrosty biomasy mogą być bardzo wysokie (roślina o cyklu C-4). W korzystnych warunkach miskantus osiągać może wysokość do 5 metrów i plon od 30 do 40 ton suchej masy z hektara (poczynając od 3 roku od założenia plantacji). System korzeniowy tej rośliny sięga do 2,5 metra, zalecana jest więc jej uprawa na obszarach zagrożonych erozją. Trwałość plantacji wynosi od 15 do 20 lat.



Chiny: spodziewany wzrost wykorzystania energii odnawialnych

Władze Chin w ramach przyjętej strategii mającej na celu zagwarantowanie dostaw,

bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz poprawę stanu środowiska naturalnego postanowiły przyspieszyć rozwój sektora energii odnawialnych i zwiększyć jego udział w bilansie energetycznym kraju. Według najnowszego raportu firmy Frost & Sullivan zatytułowanego Chinese Renewable Energy Markets dochody sektora energii odnawialnych w Chinach w 2006 roku wyniosły 6,9 mld dolarów, a w roku 2013 powinny wynieść 17,9 mld dolarów. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie, moc zainstalowana sektora energetyki odnawialnej wzrośnie do 2020 roku o 16%, o 8,5% więcej niż w 2006 r. Na przyspieszenie rozwoju rynku OZE w Chinach znaczny wpływ ma prawo zachęcające przedsiębiorców do nowych inwestycji. Najważniejszym aktem prawnym

regulującym kwestię alternatywnych źródeł energii w Chinach jest Ustawa o energii odnawialnej wydana 1 stycznia 2006 roku nakładająca na operatorów sieci obowiązek zakupu energii pochodzącej z OZE. Oprócz Ustawy obowiązują liczne zachęty finansowe, takie jak obniżone podatki czy subsydia dla producentów czystej energii. Zdaniem autorów raportu brak doświadczonego personelu odpowiedzialnego za

instalowanie, utrzymanie i serwisowanie obiektów OZE oraz brak własnych technologii może być główną barierą dynamicznego wzrostu rynku energii odnawialnych w Chinach.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group