Autor Wiadomość
jaronwoj
PostWysłany: Śro 9:50, 05 Mar 2008    Temat postu: Przepisy krajowe i UE

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 grudnia 2005
w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia albo uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii. W projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie dodatkowego obowiązku współspalania biomasy pochodzącej z upraw. Obowiązek ten dotyczyć ma źródeł, które realizują współspalanie biomasy z paliwami konwencjonalnymi, zaś ilość biomasy pochodzącej z upraw energetycznych bądź biomasy pochodzącej z przemysłu innego niż drzewny i przetwarzający jego produkty; w łącznej ilości spalanej biomasy ma stopniowo wzrastać: od 5% w roku 2008 do 60% w roku 2014. Obowiązek taki może mieć istotny wpływ na planowane przez producentów energii rozwiązania technologiczne w zakresie technologii współspalania, szczególnie dla przypadku współspalania w kotłach pyłowych, dla których najczęstszym paliwem są trociny drzewne.
Inne rodzaje biomasy – potencjał i perspektywy

DECYZJA KOMISJI nr 2004/156/WE z dnia 29 stycznia 2004 r. (notyfikowana jako dokument C(2004) 130) ustanawiająca wytyczne dotyczące monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych w myśl dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Tekst odnosi sie do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) Warszawa, styczeń 2005

Możliwość zaliczenia m. in. mączki zwierzęcej, osadów ściekowych oraz frakcji biomasy z osadów mieszanych z produkcji żywności i napojów, z odpadów włókienniczych, z papieru, tektury i tektury wielowarstwowej, z odpadów komunalnych i przemysłowych, z przetworzonych odpadów komunalnych i przemysłowych do biomasy pierwotnej, co w konsekwencji pozwala na zaliczenie części energii produkowanej w procesie współspalania tych paliw do energii odnawialnej.
Energetyczne wykorzystanie paliw wtórnych (w tym również w procesach współspalania) będzie zgodne jest z założeniami krajowej Polityki Energetycznej prowadząc również do zwiększenia wielkości udziału energii odnawialnej w skali kraju i nie powodując jednoczesnych niedoborów drewna w przemyśle drzewnym, celulozowo-papierniczy i płytowym – drewnopochodnym.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group